Zajęcia dla dzieci – zielone szkoły, wycieczki zorganizowane, inne kilkudniowe pobyty

Dzień 1 – wycieczka na Halę Gąsienicową

Dzień I (cały dzień)

wycieczka w góry z przewodnikiem. Wycieczka tematyczna dotycząca historii rozwoju ratownictwa w Tatrach. Wycieczka odbywać się będzie na Halę Gąsienicową, gdzie będzie można zobaczyć słynną Betlejemkę (budynek Polskiego Związku Alpinizmu). Krótka przerwa w schronisku Murowaniec, wycieczka nad Czarny Staw Gąsienicowy ( krótki postój pod Małym Kościelcem w miejscu śmierci Mieczysława Karłowicza, wypadek, który przyśpieszył powołania TOPR).

Powrót do miejsca zamieszkania.

Dzień 2 – spotkanie z ratownikiem TOPR + wizyta w parku linowym

część I – spotkanie z ratownikiem TOPR, podczas którego uczestnicy będą mogli zapoznać się z historią powstania ratownictwa oraz rozwoju od początku do dnia dzisiejszego.

część II – wizyta w parku linowym, zapoznanie ze sprzętem wspinaczkowym, zasady bezpieczeństwa, uczestnicy pokonują trasą Adventure oraz uczestniczą w zajęciach wspinaczkowych na sztucznej ściance o wysokości 10m, po czym wykonują dwa zjazdy kolejką tyrolską o łącznej długości blisko 200 m.

Dzień 3 – zajęcia wspinaczkowo-alpinistyczne

Zajęcia wspinaczkowo – alpinistyczne w parku linowym. Podział uczestników na dwa zespoły. W czasie zajęć uczestnicy zapoznają się z różnego rodzajem sprzętu alpinistycznego, nauczą się wiązać węzły poznają zasady asekuracji oraz autosekuracji. Pokażemy w jaki sposób w codzienny, życiu przydadzą nam się zdobyte umiejętności, a na koniec zajęć uczestnicy samodzielnie zbudują most linowy przeprawę przez, którą będą mogli się przeprawić ponad niebezpiecznym terenem na drugi brzeg.

Druga grupa w tym czasie uczestniczyć będzie w zajęciach nawigacyjnych, w czasie których uczestnicy nauczą się „czytać” mapę oraz używać kompas. Zdobyte umiejętności pomogą uczestnikom, samodzielnie poruszać się po terenie z wykorzystaniem mapy z naciskiem na odnajdywanie w terenie ukrytych punktów.

Dzień 4 – pierwsza pomoc

Nauka pierwszej pomocy – zasady udzielania pierwszej pomocy, jak zachować się gdy będziemy świadkiem wypadku na drodze, w domu, w terenie, czy w szkole. Nauka desmurgii czyli zaopatrywania ran, nauka usztywniania kończyn przy różnego rodzaju złamaniach czy zwichnięciach. Nauka zabezpieczania krwotoków żylnych oraz tętniczych. Zasady prowadzenie resuscytacji.

Na koniec zajęć uczestnicy podzielenie na dwa zespoły wyruszą w teren na poszukiwanie poszkodowanego, któremu trzeba jak najszybciej udzielić pomocy oraz sprowadzić go na miejsce punktu medycznego.

Jako nagroda uczestnicy będą mogli skorzystać z najwyższej – trasy Extreme w parku linowym.